همراه اول زحمت اصلی توسعه ارتباطات روستایی در استان یزد را کشید

آذر جهرمی در آیین بهره برداری و جشن دسترسی تمام روستاهای استان یزد به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اظهار کرد:همراه اول زحمت اصلی توسعه ارتباطات روستایی در استان یزد و اتصال آنها به شبکه ملی اطلاعات را کشیده است.

به گزارش پایگاه خبری بصیرت نو خوزستان به نقل از  اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، آیین بهره برداری و جشن دسترسی تمام روستاهای استان یزد به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات صبح روزدوشنبه 10 خرداد 1400، با افتتاح دو پروژه توسعه سایت همراه اول به شکل نمادین در دو روستای «زرجوع» و «شادکام» با حضور و دستور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آیت الله محمدرضا ناصری نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد، محمدعلی طالبی استاندار یزد، سیدجلیل میرمحمدی نماینده مردم تفت و میبد و فرمانداران شهرستان های بافق و اردکان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تقدیر و تشکر از عوامل اصلی و اجرایی توسعه ارتباطات روستایی در این پروژه تصریح کرد: همراه اول زحمت اصلی توسعه ارتباطات روستایی در استان یزد و اتصال آنها به شبکه ملی اطلاعات را کشیده و اکنون پهنای باند مصرفی این استان در مجموع با 30 برابر افزایش به نسبت سال 1392، از 4 به 120 گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

آذری جهرمی با بیان اینکه سرمایه گذاری در هیچکدام از این روستاهایی که بر مبنای طرح خدمات عمومی اجباری روستایی به اینترنت پرسرعت متصل می شوند، سودآور نیست، اظهار کرد: سرمایه گذاری در این روستاها زیان ده است، اما دولت این هزینه ها را انجام می دهد تا بین دانش آموز عزیزی که در روستا زندگی می کند با دیگری در شهر، تفاوتی وجود نداشته باشد.

آیت الله ناصری، امام جمعه یزد نیز توجه به مناطق محروم و روستاها را اقدامی ارزنده و در راستای رضایت الهی عنوان و گفت: تا پیش از این بسیاری از دانش آموزان روستایی و عشایر برای امر تحصیل با مشکل مواجه بودند؛ اما اکنون با توسعه هایی که در حوزه ارتباطات صورت گرفته، امکانات آموزشی در اختیار آنان قرار می گیرد.

محمدعلی طالبی، استاندار یزد نیز در جشن اتصال تمامی روستاهای بالای 20 خانوار استان یزد به اینترنت پرسرعت رویکرد اقتصاد دانش بنیان را محور اصلی توسعه این استان بیان کرد و گفت: خوشبختانه غلبه رویکرد اقتصاد دانش بنیان بر مباحث توسعه این استان از جمله مهمترین اتفاقاتی بوده که افتاده است؛ اگر بهره مندی مناسبی از ظرفیت های ارتباطی ایجاد شده داشته باشیم می توانیم پایداری شرایط روستاها و مهاجرت معکوس را داشته باشیم.

محمدرضا پاکدل، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد نیز خبر از افزایش شهرهای تحت پوشش نسل های سوم و چهارم (3G و 4G) این استان از 5 به 24 شهر داد و گفت: با افتتاح پروژه های توسعه ای امروز و اتصال 337 روستا که معادل 100 درصد روستاهای بالای 20 خانوار استان یزد می شود، 46905 خانوار روستایی یا به عبارتی 151255 نفر روستایی به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند.

وی به نقش همراه اول در توسعه ارتباطات 37 روستایی که بعد از دستور وزیر ارتباطات و کمتر از یک ماه به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند، اشاره داشت و عنوان کرد: سرمایه گذاری که در یک ماه گذشته انجام شد 20 میلیارد تومان بود؛ تلاش همراه اول و اقدام جهادی که داشتند توانستیم روستاهای باقیمانده را به شبکه ملی اطلاعات متصل کنیم که براساس گزارش های ساعت به ساعتی که دریافت می کردم کیفیت ارتباطات در تمامی روستاها مطلوب است.

براساس این گزارش، همراه اول با نقش آفرینی گسترده و تعهد به اجرای پروژه USO توانسته پوشش ارتباطات خود مبتنی بر نسل های نوین تکنولوژی را در صد درصد روستاهای بالای 20 خانوار یا به عبارتی 337 روستای استان یزد فراهم آورد.

گفتنی است همراه اول به عنوان «لوکوموتیو پرقدرت مسیر حرکتی ایران دیجیتال» از سال 1395 ورود به فناوری 5G را به عنوان اپراتور پیشرو، آغاز کرده و با استفاده از توان داخلی شامل تیم های فنی اپراتور و شرکت های ایرانی، فرآیند بومی سازی این فناوری (نسل پنجم) را از آن زمان در حال راهبری است.

شرکت ارتباطات سیار ایران به عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور با بهره برداری رسمی از 5G روی شبکه واقعی، توانست اسفند ماه 1399 برای نخستین بار در ایران، به سرعت 3.633 گیگابیت بر ثانیه دست پیدا کند که تا پیش از آن بی سابقه بود.

 

 

مشاهده بیشتر

admin

پایگاه خبری بصیرت نو

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا